Opravy komínů

Úvod » Služby » Údržba a servis » Opravy komínů

Výškové rekonstrukce a opravy komínů

Komín je opomíjenou částí domu, přestože je vlastně jeho srdcem. Důvod je jednoduchý. Komín prostě není vidět.  Bývá špatně přístupný a vysoko. Přesto tušíte, že je s vaším komínem něco v nepořádku. Proto jste navštívili tuto stránku. O co se jedná? Bortí se vám komín? Rozpadá se komínová hlava? Ozvěte se a my k vám pošleme šikovné horolezce, aby pro vás zařídili veškeré potřebné výškové práce. Bez lešení a žebříku opravíme váš komín a nabídneme možnost pravidelné údržby.

Kontrola a oprava komínu

Komín byl vždy významnou součástí domu. Je to cesta pro odvod spalin nebo ochlazování či výměnu vzduchu. Vedle estetické a funkční stránky, která nás často jako první donutí komín opravit, je tu povinnost zákonná. Komíny dnes podléhají nutné revizi a tedy potřebě splnit její požadavky.  Revizi komínu zákon vyžaduje alespoň jednou ročně. Z této kontroly zpravidla vyplynou nedostatky, které je nutné napravit.

Provádíme výškové opravy a rekonstrukce nadstřešní části komínových těles a komínových věnců i opravy komínového tělesa po celé jeho délce včetně komínových dvířek a komínové stříšky.

Vliv počasí a stárnutí materiálu

K chátrání komínů dochází stárnutím použitého materiálu umocněným působením povětrnostních vlivů. Slunce, déšť a střídání teplot napomáhají vydrolování komínových spojovacích materiálů a rozpadu použitých komínových cihel. Výškové zednické a klempířské práce týkající se komínů provádíme s citem a velkou pečlivostí.

Pokud potřebujete preventivní prohlídku nebo opravu  či rekonstrukci vašeho komínu, neváhejte nás kontaktovat. Můžete využít poptávkový formulář, email, nebo telefonický kontakt. Ideální variantou je písemný kontakt, kdy kromě popisu můžete přiložit fotografii poškozeného komínu a nám tím ujasníte představu o vaší poptávce.

Výškové opravy a rekonstrukce komínů

Kromě klasických komínů na obytných domech se věnujeme Výškovým opravám a rekonstrukcím průmyslových komínů. Jde o komíny často v řádu desítek metrů, které jsou dnes již nejsou používány, ale z historických důvodů jsou zachovány. Pomocí horolezecké techniky se naši pracovníci dokážou po komínech v nezvyklých výškách pohybovat tak, aby ho nepoškodili a uvedli do původního stavu a funkce. Při rekonstrukcích historických komínů používáme moderní materiály a technologie tak, aby byl komín co nejlépe zakonzervován a nepodléhal dalšímu rozkladu co nejdelší dobu.

Na výslovné přání vlastníka použijeme k výškovým rekonstrukcím komínů historické materiály. Je třeba tento přístup zvážit, vzhledem k životnosti dříve používaných tradičních stavebních a spojovacích materiálů.

Pokud je komín v příliš dezolátním stavu nebo nevyhovuje územnímu plánu, zajistíme odborné bourání. Často je komín v přilehlém okolí budov, které nemohou být poničeny odstřelem komínu. Naši pracovníci jsou proškoleni k pečlivému rozebrání komínového tělesa, kdy jsou práce na demontáži zahájeny shora. K takové práci je použita speciální lanová technika za použití horolezeckého vybavení.

Výškové opravy a rekonstrukce komínů provádíme na celém území České republiky.

Komín – z čeho se skládá

Komínové těleso můžeme rozdělit na několik částí:

  • sklepní komínové těleso
  • část interiérová, vedená obytnou částí domu
  • půdní část komínového tělesa
  • nadstřešní část komínového tělesa

Ve sklepní části domu najdeme komínovou patu, která slouží čištění a vybírání komínu a k odvodu kondenzátu, který vzniká v případě, že topíme plynnými nebo kapalnými palivy. Součástí komínové paty proto jsou komínová dvířka a v případě topení nepevnými palivy i kondenzační jímka.

Další součástí komínového tělesa je takzvaný sopouch. Sopouch slouží k připojení topného spotřebiče a odvodu spalin do komína. Nachází se buď ve sklepní části komína, topíme-li například kotlem nebo v obytné části domu, kde jsou sopouchem ke komínu připojena krbová či jiná kamna.

Na půdě můžeme najít další komínová dvířka, která slouží k vymetání komínu a umožňují tak kominíkovi snadnější přístup, než-li je na střeše.

Nadstřešní část komínového tělesa nazýváme komínovou hlavou. V horní části bývá zakončena komínovým věncem nebo také komínovým prstencem (někdy nazývaným též komínová hlava nebo komínová hlavice). Ten zabraňuje přímému stékání vody po těle komínu. Vyústění komínu může být také ukončeno komínovou stříškou.

Nadstřešní části je obvykle věnována největší pozornost, a to hned z několika důvodů. Za prvé je to místo, kde spaliny opouští naši nemovitost, což je požadovaná vlastnost. Na druhé straně je v místě komínu narušená celistvost střechy a je proto nezbytné věnovat zvýšenou pozornost zakončení komínu a jeho napojení.  Pokud je toto místo opomenuto, brzy nás vytrestá.

 Minimální škodou v takovém případě budou nepěkné mapy na komínu, zdech, omítce a výmalbě vašeho interiéru.

Horší variantou je pak zatékání při každém dešti a plesnivění nejen zdí, ale především přilehlých částí krovu, izolačního materiálu a střešních latí. Pokud je komín špatně napojen na střešní konstrukci, poznáte to zejména v zimě. V takovém místě dochází ke vzniku tepelného mostu. Vzniká zde větší tepelný tok než v ostatních částech domu. Vy to pocítíte jako ztrátu tepla, kdy budete topit takzvaně pánu Bohu do oken.

Klempířské práce a zednické práce hrají v předcházení těmto situacím hlavní roli.  Podle typu střechy a celkového rázu domu  volíme naši řemeslníci odpovídající řešení prostupu komínu střešním pláštěm.

Díky množení zákonných a technických požadavků se můžete dostat do situace, kdy váš, byť krásný  komín nesplňuje všechny potřebné rozměry nebo jeho složení neodpovídá požadovaným materiálům z hlediska požární bezpečnosti. Není potřeba v takovém případě podléhat panice a komín likvidovat.  Stačí nám zavolat a my s vámi probereme dostupné možnosti. V každém případě podpoříme váš záměr zachovat původní vzhled komínu. Provedeme pro vás veškeré výškové zednické a výškové klempířské práce a zajistíme v případě nutnosti frézování a vyvložkování vašeho komínu.

Výškové práce a opravy komínů provádíme v Praze a Středočeském kraji.

Líbí se Vám naše práce?

Pokud máte zájem o podobné služby, stačí vyplnit formulář a my se s Vámi spojíme a domluvíme se na spolupráci.

Budeme se těšit na viděnou, Výškové služby.

Opište z obrázku: