Čištění okapů

Úvod » Služby » Čištění a mytí » Čištění okapů

Výškové čištění a údržba okapů

okap_listi

Okapové žlaby a svody chrání fasádu před stékáním dešťové vody a vody po tání sněhové pokrývky. Chrání nás také před mokrou hlavou a vodou za límec. U střechy s větším přesahem tak spolu s ní poskytují okapové žlaby přístřeší v době nečasu.

Pokud čištění zanesených okapových žlabů a svodů zanedbáte, brzy se vám ohlásí sami. Nenechte si zničit fasádu přetékající vodou. Voda, která se do okapu (okapového žlabu) nevejde, přetéká ven na fasádu a s sebou splachuje i nečistoty a fasáda je během chvíle plná nevzhledných šmouh. Tyto šmouhy jsou pak výborným základem pro růst mechů a plísní.

Domluvte si čištění okapových žlabů prováděné našimi odborníky. K těžko přístupným okapovým žlabům se dostáváme za pomoci horolezecké techniky v kombinaci s klasickými přístupovými cestami jako jsou žebříky nebo vysokozdvižné plošiny.

Výhody čištění okapů přístupem pomocí horolezecké techniky

  • nejsme omezeni výškou, rozlohou nebo tvarem střechy
  • výrazně levnější než pronájem vysokozdvižné plošiny
  • není potřeba vytvářet zábor manipulační plochy
  • možnost prohlédnout okapové žlaby po celé jejich délce
  • možnost prohlédnutí celé střešní plochy a jejích prvků

Používáme speciálně tvarované nářadí, kterými snadno vyčistíme oblé i hranaté profily vašich okapových žlabů a zajistíme zprůchodnění zanesených a ucpaných okapových svodů. Pracujeme s moderními jistícími prostředky pro bezpečný pohyb ve výškách a nad volnou hloubkou.

Působíme na území celé České republiky. Čištění okapů provádíme převážně v Praze a Středočeském kraji.

Proč čistit okapy?

Na střeše nenajdeme pouze dešťovou vodu. Plocha střechy je obrovská a zachytává velké množství nečistot. V okapovém žlabu pak najdeme prach, listí, peří z ptáků a jejich trus, části ptačích hnízd a mrtvý hmyz.  Střešní krytiny s hrubším povrchem nabízejí vhodnou půdu pro růst různých druhů lišejníků a mechových polštářků.

Prudší déšť všechny tyto věci strhne s sebou do okapového žlabu. Ten se postupem času začne ucpávat, snižuje se objem vody, které může okapovým systémem protékat, až dojde k úplnému ucpání. Časem v zaneseném okapovém žlabu vzniká jakýsi nežádoucí záhon, kde se usadí tráva, drobné rostliny a v nejhorších případech  i stromové nálety.

Kdy čistit okapy?

V ideálním případě je vhodné čistit okapové žlaby dvakrát ročně. Na jaře a na podzim. Půl roku je dostatečně dlouhá doba pro zanesení okapového žlabu většími nečistotami.

Jednou ročně by měl svůj okapový systém zkontrolovat každý majitel.

 

Revize okapů

Pravidelným čištěním okapových žlabů a svodů předejdete nečekaným poškozením okapového systému. Včas odhalíte zkorodovaná, prorezlá místa a při pravidelné kontrole si všimnete uvolněných klempířských prvků. Pravidelnou prohlídkou tak zamezíte zatékání dešťové vody do střech a poškození fasády vodou z přetékajících okapových žlabů, případně únikem vody škvírami, kde je poškozené napojení okapových žlabů a dalších částí okapového systému.

Samozřejmostí je vyčištění i zanesených okapových vpustí (okapový geiger, okapová gula). Jedná se o místo napojení okapového svodu na kanalizační síť kudy je dešťová voda odváděna do kanalizace nebo jímky.

Nečekejte na havárii a zavolejte nám. Domluvíte se námi revizi vašeho okapového systému v čase, který vám bude vyhovovat. Postarejte se o svoje okapové žlaby. Odmění se vám čistou fasádou.

Opravy a údržba okapů

V případě že jste sami nebo díky revizi zjistili, že je potřeba některé části vašeho okapového systému opravit nebo vyměnit, rádi to pro vás zařídíme. Provádíme veškeré klempířské práce, broušení, nátěry i kompletní instalace okapových žlabů a svodů. Více informací o údržbě okapů najdete v sekci Opravy a údržba okapů.

Líbí se Vám naše práce?

Pokud máte zájem o podobné služby, stačí vyplnit formulář a my se s Vámi spojíme a domluvíme se na spolupráci.

Budeme se těšit na viděnou, Výškové služby.

Opište z obrázku: